American Truck Simulator

Rapakon taakse matkannut rekkakuskisimulaattori on autenttisen tuntuinen, mutta pidemmän päälle puuduttava pelikokemus. Arvostelussa American Truck Simulator.

4.3.2016 06:00

Rekkakuskin arkea

Euro Truck Simulator on eriskummallinen pelisarja. Rekkakuskin arkeen kurkistava simulaattori koostuu yksinkertaisuudessaan verkkaisesta autoilusta kaupunkien välillä. Jotenkin se on kuitenkin onnistunut haalimaan uskollisen fanikunnan, jonka tuen turvin rekkakuskisimulaattori on saatu rahdattua vanhalta mantereelta Yhdysvaltain länsirannikolle saakka.

American Truck Simulatorin sisällön voi näppärästi päätellä pelin nimestä. Amerikassa ollaan ja rekkaa ajetaan simulaattorihengessä.

Ihan koko Amerikan mannerta pelistä ei sentään löydy, vaan pelialue rajoittuu Kalifornian ja Nevadan osavaltioihin. Molemmat alueet onkin mallinnettu uskollisen tuntuisesti. Vaikka mittakaavaa on pienennetty reippaasti aidoista esikuvista, tunnistaa ympäristöt helposti esikuviensa näköisiksi. Joukkoon on näillä näkymin liittymässä ilmaiseksi ainakin naapuriosavaltio Arizona, jonka lisäksi pelaajat pääsevät arvatenkin pulittamaan lisää muista Yhdysvaltain kolkista.

Mittakaavan kutistaminen on armollista. Jos nyt ihan totta puhutaan, simuloitu rekkamatka koostuu pääasiassa rattiin nojailusta. Suurimmat jännityksen paikat ovat kaupunkialueilla, joissa salakavalasti vaihtuva nopeusrajoitus saattaa leikata valtaosan rahtikeikan tuotoista. Valtatiellä sen sijaan katsellaan maisemia ja vältellään kiusausta räplätä puhelinta, mikä voi muuten johtaa myös virtuaalirekan nupissa tuhoisiin lopputuloksiin. Silmiäkin painaa, eikä uni anna lainaa, joten rekkamiehen on silloin tällöin torkahdettava motellin parkkipaikalla ennen matkan jatkamista.

American Truck Simulator on edeltäjiensä tapaan hämmentävän arkinen kokemus. Liikennesääntöjen mukaan köröttelyssä ei ole oikeastaan mitään jännittävää. Siitäkin huolimatta se hurmaa autenttisuudellaan. Kytkinpolkimella ja kuusipykäläisellä vaihdekepillä varustetulle rattiohjaimelle ei taida juuri olla parempaa käyttöä. Nettiradiointegraation ansiosta fiilistä voi nostattaa myös rekkamiesteeman henkeen rockin klassikoilla tai kantrimusiikilla.

Mäkilähtöjen tekeminen ja ahtailla pihoilla täysperävaunun kanssa sompailu on erikoisella tavalla viehättävää. Suuntavilkkujen tai tuulilasin pyyhinten käyttäminen ratin takana olevista vivuista pistää hymyilyttämään niin vietävästi, ja vaihdelaatikon jakajaa käyttäessään olonsa tuntee totisesti rekkamieheksi. Ja kun kuvakulmaa kääntää riittävästi, voi oikeasti kurkata kuskin ikkunasta ulos. American Truck Simulator jos mikä kaipaa ehdottomasti tukea virtuaalitodellisuuslaseille.

Rekan ajamisen ohella tarjolla on myös kevyttä bisnessimulaatiota. Aluksi keikkaa heitetään renkinä, mutta kokemuksen kartuttua voi ottaa pankkilainaa, jolla voi ostaa oman rekkansa. Sen voi kaiken kukkuraksi tuunata mieleisekseen. Ja rahahan pitää panna poikimaan, joten lisälainalla ostetaan uusia rekkoja ja palkataan kuskeja, minkä jälkeen rahantuloa ei voi estää. Sekä oma virtuaalipersoona että tekoälykuskit kerryttävät kokemusta, jonka avulla voi erikoistua vaikkapa vaarallisten aineiden kuljetukseen tai pitkiin reitteihin.

American Truck Simulator on tavallaan aivan loistava simulaattori, jos siltä ei kaipaa muuta kuin autenttista rekkakokemusta Yhdysvaltain länsirannikolla. Vaihtelua ei nimittäin ole tarjolla, sillä vaikka maisemat vaihtuvat kiitettävällä tahdilla, alkaa varsinainen pelaaminen toistaa itseään nopeasti. Siltikin ratin taakse tekee mieli palata uudestaan, vaikka aina parin hoidetun keikan jälkeen homma tuntuu jo puuduttavalta. Mutta ehkä sekin on vain osa American Truck Simulatorin viehättävää autenttisuutta.

8/10

Rapakon taakse matkannut rekkakuskisimulaattori on autenttisen tuntuinen, mutta pidemmän päälle puuduttava pelikokemus.

Jukka Moilanen

8/10
KehittäjäSCS Software
PeligenretSimulaatio
JulkaisualustatMicrosoft Windows
Pegi-ikärajatK-3