Helmikuun lopussa PS5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle julkaistu Resident Evil Requiem tulee saamaan lisää tarinallista sisältöä ja valokuvaustilan.
Kauhujännärin ohjaaja Koshi Nakanishi vahvistaa asian lyhyen videon muodossa, jossa hän kiittää pelaajayhteisöä tuestaan uutta Resident Evil -osaa kohtaan.
– Työstämme parhaillaan pelin tarinallista laajennusta. Sitä ei kuitenkaan kannata odottaa välittömästi. Laajennuksen kehitys vie jonkin aikaa, joten pyydämme kärsivällisyyttänne. Toivon, että odotatte laajennusta innolla, Nakanishi kertoo, muttei paljasta tarkempia yksityiskohtia tarinallisesta sisällöstä.
Resident Evil Requiem saa lisäksi muutakin sisältöä ennen tarinallista laajennusta. Kehittäjät suunnittelevat uutta minipeliä, jonka on tarkoitus ilmestyä ”toukokuun kieppeillä”. Nakanishi ei kuitenkaan avaa tarkemmin, millaisesta minipelistä on kyse. Ohjaaja myös paljasti, että pelin tulevat päivitykset sisältävät valokuvaustilan.
Lue myös: Epic Games nostaa Fortniten hintoja – toivoo pelaajien auttavan ostoksillaan laskujen maksamisessa