Tuore Final Fantasy XIII -peli paljastettiin – ensimmäiset yksityiskohdat julki

Lightning palaa ensi vuonna uuden, kenties varsin erilaisen Final Fantasy XIII -pelin muodossa.

1.9.2012 13:02

Square Enixin Final Fantasy XIII -pelit saavat seuraavaksi jatkoa Lightning Returns: Final Fantasy XIII -nimikkeestä. Peli julkistettiin Japanissa varhain tänä aamuna järjestetyssä erikoistilaisuudessa.

Lightning Returns jatkaa Final Fantasy XIII:sta tutun sankaritar Lightningin tarinaa ja se on kehittäjiensä mukaan naisen viimeinen seikkailu. Matka vie tällä kertaa useammasta saaresta koostuvaan Novus Partus -maailmaan, jonka luvataan tarjoavan jopa varsin vapaahkoa seikkailemista.

Final Fantasy XIII-2:n tapaan aika on pelissä jälleen tärkeä elementi, joskin nyt hyvin erilaisella tavalla. Pelaajan seikkailu Novus Partusilla kuluttaa nimittäin jatkuvasti kallisarvoisia sekunteja, joita maailmassa on kaikkiaan jäljellä vain 13 päivän verran. Kun aika loppuu, käy maailmalle kehnosti.

Lisää aikaa seikkailuun saa ainakin vihollisia tuhoamalla ja mahdollisesti tehtäviäkin suorittamalla. Ajan kuluminen näkyy pelissä muun muassa vuorokaudenaikojen vaihtumisena, mikä vastaavasti vaikuttaa myös itse pelimaailmaan.

Myös toimintaosuudet vaikuttaisivat lähteneen Lightning Returnsissa varsin tuoreeseen suuntaan. Raporttien mukaan peli sisältää edelleen elementtejä edellisistä osista esimerkiksi jonkinlaisen Active Time Battle -mittarin muodossa, mutta tällä kertaa mukaan on haluttu tuoda myös suorempaa toimintaa. Tämä näkynee ilmeisesti esimerkiksi siinä, että erilaisia kykyjä pitäisi päästä hyödyntämään myös omien nappiensa kautta.

Itse pelimaailmakin vaikuttasi olevan hieman vahvemmin tällä kertaa hyödynnettävissä. Andrisang-sivuston kääntämien tietojen mukaan peli tarjoaa muun muassa mahdollisuuden hakea seinien takaa suojaa ainakin katseita vastaan.

Tapahtumassaan Square Enix korosti erityisesti mukana tällä kertaa löytyvää muokkausmahdollisuutta. Lightningille löytyy uudessa osassa useita ulkonäköön ja kykyihin vaikuttavia asusteita ja suojia, joiden ohella hän pystyy käyttämään lisäksi useita erityyppisiä aseita. Varusteita on myös mahdollista vaihdella kesken taistelujenkin, mikäli tilanne sitä vaatii.

Lightning Returns: Final Fantasy XIII on tarkoitus nähdä ensi vuonna sekä Xbox 360:lla ja PlayStation 3:lla. Toistaiseksi pelistä ei ole näytetty yleisölle pelikuvaa.

Ohessa pelin ideoita esitteleviä videoita.

YouTube video

Linkki johdantovideoon

YouTube video

Linkki maailmasta kertovaan videoon

YouTube video

Linkki pelin yleiskonseptista kertovaan videoon

YouTube video

Linkki pelillisiä puolia esittelevään videoon

Lähde: Andriasang(1), (2), Square Enix