The Sims 4 saa uuden The Marketplace -ominaisuuden, joka tarjoaa paikan pelaajien tekemien pelisisältöjen myymiseen. Samalla tuleva järjestelmä mahdollistaa uuden sisällön lisäämisen koteihin ja kaupunginosiin pelissä.
Lue myös: The Sims 4:ssä ollaan pian kuninkaallisissa tunnelmissa
Pelinsisäisen The Marketplace -kauppapaikan kerrotaan avautuvan ensi viikon tiistaina 17. maaliskuuta. Pelaajat voivat löytää ja ostaa kaupasta helposti pelaajayhteisön tekemää sisältöä, jonka kehitystiimi tarkistaa ja testaa ennen julkaisua. The Marketplace -alustalla tehdyt ostokset lisätään peliin automaattisesti, joten peliä ei tarvitse sulkea tai käynnistää uudelleen ostotapahtumien välillä.
Peliin lisätään myös uusi valuutta nimeltä Moolah, jota on mahdollistaa oikealla rahalla. Valuuttaa käytetään The Marketplace -sisällön ostamiseen, ja osa tuotosta menee suoraan riippumattomille The Sims 4 -sisällöntuottajille.
Kuka tahansa voi hakea mukaan The Sims 4:n The Marketplaceen kytköksissä olevaan Maker-ohjelmaan. Game Rant -julkaisun mukaan EA on pyrkinyt tekemään sisällön luomisesta mahdollisimman helppoa myös aloittelijoiden kannalta.
Kehittäjä Maxis on julkaissut tekijöille useita ilmaisia mallipohjia ja työkaluja, jotka auttavat tekijöitä luomaan esimerkiksi huonekaluja, vaatteita, esineitä ja kampauksia. Haku Maker-ohjelmaan on parhaillaan avoinna.
Pelaajat voivat myös jatkossa hankkia The Sims 4 -modeja ja mukautettua sisältöä The Marketpalace -kauppapaikan ulkopuolelta. Kehitystiimin mukaan modien asentamiseen tai käyttämiseen ei tule muutoksia, mikäli ne on hankittu riippumattomista lähteistä.
Pelaajat voivat yhä lisätä peliin Sims-hahmoja, tontteja ja mukautettua sisältöä ilmaiseksi Galleria-palvelusta. Lisäksi Maxis julkaisee myös jatkossa maksuttomia sisältöpäivityksiä peliin.
Lue myös: Epic Games nostaa Fortniten hintoja – toivoo pelaajien auttavan ostoksillaan laskujen maksamisessa
