The Last of Usin lisäseikkailu käsittelemässä ”leikkisämpää” tunnelmaa – uusi video

Naughty Dog on tarjonnut uuden silmäyksen The Last of Usin tuoreeseen tarinaseikkailuun. Samalla näyttelijöitä on päästetty ääneen.

13.1.2014 22:23

Ensimmäinen kunnollisempi pätkä The Last of Usin päätarinaa pohjustavasta Left Behind -lisäsisältöseikkailusta on löytänyt tiensä nettiin. Viihdesivusto IGN:n käsiinsä saamassa videossa esittelyn saa viimein Ellien vanha kaveri Riley, josta itse päätarinassa ollaan saatu aiemmin vain pari sivumainintaa.

Videopätkän ohella hajanaisia lisäyksityiskohtia Left Behindista on samalla tullut julki. Sekä Ellien näyttelijä Ashley Johnson että Rileylle äänensä ja liikkeensä tuova Yaani King ovat vihjanneet haastatteluissaan, että tyyliltään lisäseikkailun voi odottaa olevan osin hieman ”leikkisämpi” kahden nuoren päähenkilönsä johdosta. Johnsonin mukaan luvassa on toki edelleen esimerkiksi myös tutunoloista toimintaa, mutta sekin on kokenut hieman muutoksia tuoreen asetelman myötä.

Left Behind on määrä julkaista vielä kuluvan vuoden alkupuoliskolla. Hintaa sille kertynee noin 15 euroa, joskin se kuuluu myös osaksi pelin noin 20 euron kausikorttia.

Lähde: IGN, PlayStation Blog