Sony on varmistanut huomioivansa jatkossakin pelaajat, jotka haluavat pelata sekä PlayStation 3:lle että Vitalle saapuvaa peliä molemmilla alustoilla. Yhtiö kertoi tiistai-iltana järjestetyssä lehdistötilaisuudessaan ettei se ole pyytämässä ainakaan aivan kaikista vähän suuremmankaan luokan monialustapeleistään tuplamaksua.
Edusta saavat nauttia pian ainakin PlayStation All-Stars Battle Royale, Ratchet & Clank: QForce sekä Sly Cooper: Thieves in Time. Mikäli jonkin näistä peleistä siis ostaa joko PlayStation 3:lle tai Vitalle, saa kuluttaja ladata pelin ilmaiseksi myös toista alustaa varten.
Sony käyttää prosessista nimeä Cross-Buy.
Vastaavaa menetelmää on jo aiemmin käytetty hyväksi vain ladattavissa olevien pelien kanssa. Muun muassa Sound Shapesin saa pelattavaksi molemmille alustoille yhdellä hinnalla.
Ja kyllä, Ratchet & Clank: QForce saapuu tosiaan myös Vitalle.