Ubisoftin taktinen räiskintäpeli Rainbow Six Siege on saanut vuosien varrella lukuisia uusia operaattoreita pelattavaksi, mutta ihmisen paras nelijalkainen ystävä on jäänyt toistaiseksi ilman rakkautta.

Studion Alexander Karpazisilta kysyttiin Wiredin kyselytuokiossa muiden kysymysten lomassa, nähdäänkö seuraavalla kaudella mahdollisesti poliisikoiraa yhtenä operaattorina. Kehittäjä paljasti, että keskusteluja poliisikoiran mahdollisesta lisäämisestä on käyty studiolla itse asiassa pitkään, mutta yksi asia on hankaloittanut prosessia.

– Meidän luova ohjaaja puhuu aina K9-yksiköstä. Mutta vastatakseni kysymykseesi, minun täytyy esittää sinulle kysymys: olisitko valmis ampumaan koiraa? Karpazis kysyy.

Sen syvemmälle kysymykseen ei mennä, mutta näiden tietojen valossa potentiaalista koirayksikköä on ainakin harkittu ja mahdollisesti testattu sisäisesti.

Muualla videolla Karpazis paljastaa, ettei peliin ole tulossa Area 51 -karttaa saati näillä näkymin interaktiivisuutta karttoihin, mutta että useampi hahmo saattaa saada tulevaisuudessa vaihtoehtoisen elite-puvun tai kaksi päälleen.

Rainbow Six Siege on saatavilla pc:lle, PlayStation 4:lle ja Xbox Onelle.

YouTube video