Pohjoismaiden suurin ja tärkein pelintekijäkonferenssi Nordic Game Conference järjestetään 27-30.huhtikuuta Ruotsin Malmössä ja oheistapahtumaa järjestetään myös naapurikaupungissa Kööpenhaminassa.
Konferenssi jättää vanhan Malmo Mässän -messukeskuksen taakseen. Tänä vuonna tilaisuus järjestetään Slagthuset-kompleksissa.
Tämän vuoden konferenssissa on monia kohokohtia. Remedyn Art director Saku Lehtinen pitää ns. keynote-esitelmän Alan Waken tuotannosta. Heavy Rain pelin tehneen Quantic Dream studion tuotantoportaaseen kuuluva Guillaume de Fondaumiere puhuu elokuvien ja pelien kohtaamisesta ja Jason Tartaglia Zipperiltä puhuu siitä millaisia haasteita studiolla oli vastassaa luodessaan 256-pelaajan sotapeliä MAGia.
Paikalla on myös BioWaren Adrien Cho, joka puhuu digitaalisten näyttelijäsuoritusten tuottamisesta Mass Effect 2:een.
Tapahtumassa on myös erityisesti pelintekemistä opiskeleville suunnattua ohjelmaa ja pelintekijästudiot ja kustantajat ovat paikalla myös rekrytoimassa.
Nordic Game Conferenceen voi tutustua täällä.
