Muuan muassa Ratchet & Clank – ja Marvel’s Spider-Man -peleistä sekä alkuperäisestä Spyro-trilogiasta tunnettu Insomniac Games on kertonut olevansa kiinnostunut sen pelien sovituksista elokuviksi tai televisiosarjoiksi.
Viime viikolla Insomniacin perustaja Ted Price ilmoitti jäävänsä eläkkeelle maaliskuussa, jolloin hän on työskennellyt yli 30 vuotta pelistudiossa.
Pricen lähdön jälkeen Insomniacin veteraanit Chad Dezern, Ryan Schneider ja Jen Huang ottavat vastuun studion johtamisesta kolmen hengen johtotiimissä.
Vuonna 2016 julkaistu Ratchet & Clank -animaatioelokuva sai heikkoja arvosteluja ja menestyi vaisusti lippuluukulla. Tästä huolimatta Schneider kertoo Varietyn haastattelussa, että studio on kiinnostunut uusista mahdollisuuksista peliensä ja varsinkin Ratchetin ja Clankin seikkailujen siirtämisessä valkokankaalle ja televisiosarjoiksi.
– Pääsimme liikkeelle pelielokuvien kanssa jo varhain muutaman vuoden takaisen Ratchet & Clank -elokuvan kanssa. Joten olemme toki kiinnostuneita vastaavista projekteista. Rakastamme erityisesti Ratchet & Clankia, Schneider kertoo.
Sony osti Insomniacin vuonna 2019 ja on viime vuosina tuonut onnistuneesti useita PlayStationin tunnettuja pelejä elokuva- ja sarjamuotoon. Näihin lukeutuvat esimerkiksi Unchartedin filmatisointi sekä HBO:n The Last of Us -sarja.
Lue myös: The Last of Usin jatko päivättiin – traileri esittelee uutta kautta
Sonyn tuleviin leffa- ja sarjaprojekteihin kuuluvat esimerkiksi Horizon Zero Dawn –elokuva sekä Ghost of Tsushima: Legendsin animesovitus.
Lue myös: PlayStation-suosikki Horizon Zero Dawn kääntyy elokuvaksi
Lue myös: Ghost of Tsushima: Legends saa animesarjan
Lähde: Video Games Chronicle