Electronic Artsin mukaan Mass Effect 3:a on ennakkotilattu selvästi enemmän kuin pelin edeltäjää tässä vaiheessa. Kiinnostus peliä kohtaan on ollut yhtiön sisäisiä tavoitteita kovempaa.
EA on panostanut markkinointiin aikaisempaa pontevammin muun muassa lähettämällä pelejä ilmakehään kuumailmapallojen mukana. Yhtiöllä odotetaan, että pelistä tulee myös laadullisesti menestys.
– Mass Effect 3 on jatkoa 96 pisteen Metacritic-keskiarvon saaneelle pelille, ja kaikki merkit viittaavat siihen, että sarjan kolmas osa on laadultaan yhtä hyvä, ellei jopa parempi, EA:n tuotevastaava Will Graham povasi MCV:lle.
Trilogian päätösosa julkaistaan ensimmäistä kertaa sarjassa samanaikaisesti kolmelle alustalle. Alkuperäinen Mass Effect julkaistiin aluksi Xbox 360:lle ja myöhemmin PC:lle. Jatko-osa taasen saatiin samanaikaisesti molemmille alustoille, mutta tällä kertaa PlayStation 3 -pelaajat pääsivät mukaan galaktiseen kelkkaan vasta myöhemmin.
Lähde: MCV