Respawn Entertainmentin kehittämä ja EA:n vuonna 2023 julkaisema Star Wars Jedi: Survivor myi viime vuonna enemmän kopioita kuin Ubisoftin vuoden 2024 julkaisu, Star Wars Outlaws.
Lue myös: Näinkö pelastetaan Star Wars Outlaws? Uusi ohjaaja paljasti yksityiskohtia pelin korjaustöistä
Tarkkoja myyntilukuja ei ole annettu, mutta Euroopassa Outlaws sijoittui vuoden 47. myydyimmäksi peliksi.
Tieto on peräisin entiseltä GamesIndustry.biz-toimittajalta Christopher Dringiltä, joka tarkastelee Video Games Chronicle -sivulla julkaistussa kirjoituksessa Ubisoftin haastavaa tilannetta vuonna 2025.
On kuitenkin huomioitava, että toisin kuin Outlaws, Star Wars Jedi: Survivor ilmestyi nykysukupolven konsoleiden ja PC:n ohella myös edellisen sukupolven konsoleille. Tämä nosti hyvin todennäköisesti myyntiä.
Outlaws julkaistiin lisäksi vasta elokuussa, joten se on ollut myynnissä vasta puolen vuoden ajan.
Ubisoftin odotetun Assassin’s Creed Shadowsin julkaisuajankohtaa siirrettiin hiljattain helmikuulta maaliskuulle.
Lue myös: Samuraimiekat tuppeen: Assassin’s Creed Shadowsin julkaisu viivästyy jo toistamiseen
Lähde: Push Square