Ilmaisen Mega Man -pelin reunat sileiksi tässä kuussa

Capcom ei jätä ilmaiseksi jakelemaansa Street Fighter X Mega Mania vaiheeseen, vaan pyrkii paikkaamaan siinä havaitut ongelmat.

6.1.2013 08:45

Joulukuussa ilmaisjakeluun tuotu Street Fighter X Mega Man -peli saa päivitetyn version. Capcomin yhteisövastaava Brett Elston on vahvistanut, että V2-työnimellä kulkevaan teokseen voi odottaa pääsevänsä käsiksi tammikuussa.

V2:n tarkoituksena on karsia ongelmia, jotka pelin tiukasta kehitysaikataulusta johtuen jäivät julkaistuun versioon. Käsittelyn saavatkin ainakin ESC-napin toiminta sekä ohjain- ja suoritusongelmat.

Tarkempia yksityiskohtia V2:sta on tarkoitus saada pian. Elston on kuitenkin jo kertonut, että uutta sisältöä ei ole luvassa. Mysteeriksi tosin on vielä jäänyt, että laskeeko mies esimerkiksi tallennussysteemin ”sisällöksi”.

Street Fighter X Mega Manin voi ladata parhaillaan tietokoneelleen tästä. Klassisia kasibittiä Mega Man -pelejä jäljittelevän teoksen on pääasiallisesti kehittänyt singaporelainen Mega Man -fani Seow Zong Hui.

Pelin ääniraidan löytää tästä.

Lähde: The Mega Man NetworkBrett Elston (Twitter)