Call of Duty -pelisarjan kerrotaan tekevän pian tuloaan Switch-pelaajien käsiin.
Windows Central -sivuston toimittaja Jez Corden kertoo Activisionin valmistelevan paraikaa Call of Dutyn julkaisemista Switch 2:lle. Cordenin mukaan Switch-konsolien ensimmäinen Call of Duty -julkaisu on lähes valmis ja ilmestymässä lähikuukausien aikana.
Corden ei kerro, millaisesta Call of Duty -pelistä on tarkalleen ottaen kyse. Sarjan viimeisin peli on viime kuussa ilmestynyt Black Ops 7, jonka vastaanotto jäi kuitenkin vaisuksi. Activision saattaakin hyvinkin tuoda konsolille myös jonkun aiemmista Call of Duty -peleistä.
Call of Dutyn Switch-julkaisu oli yksi kiistakapuloista Microsoftin Activision-kaupassa. Microsoft ja Nintendo solmivatkin kaupan yhteydessä sopimuksen, jossa Microsoft takasi tuovansa Call of Dutyn myös Nintendo-konsoleille kymmenen vuoden ajan.
Lue myös: Call of Duty on optimoitavissa Switchille, Microsoft vakuuttaa
Lähde: Insider Gaming