Sonyn tekemä sopimus Destiny 2:lle saapuvia yksinoikeussisältöjä kohtaan kestää noin vuoden ajan, minkä jälkeen ne saapuvat myös Xbox Onelle ja pc:lle.
Destiny 2:n ohjauksesta vastaava Luke Smith varmisti asian Twitter-tilillään, mutta ei paljastanut sen tarkempaa ajanjaksoa sopimusajan päättymiselle. Alkujaan PS4-yksinoikeussisällön oli määrä kestää ainakin syksyyn 2018 saakka. Vuoden mittainen yksinoikeusjatko on suunnilleen linjassa myös Destinyn vastaavan sisällön kanssa.
PlayStation 4:llä pelaavat saavat peliinsä yksinoikeudella exotic-luokan tarkkuuskivääri Borealiksen, Lake of Shadows -nimisen strike-tehtävän, Retribution-moninpelikartan sekä City Apex -aluksen ja määrittelemättömäksi jätettyjä varusteita.
Destiny 2 julkaistaan PlayStation 4:lle ja Xbox Onelle 6. syyskuuta. PC-versio ilmestyy 24. lokakuuta.
Lähde: Twitter