BioWare kuuntelee palautetta Star Wars -roolipelinsä kritisoidusta ilmaispuolesta

Fanien huolia pyritään kuuntelemaan BioWarella, jotta Star Wars: The Old Republic olisi kiva kaikille.

5.12.2012 15:36

BioWaren massiiviroolipeli Star Wars: The Old Republic on herättänyt inhoa monissa pelaajissa toimillaan, joilla se käsittelee osaa pelaajistaan. Marraskuussa peliin tuotiin mahdollisuus tutkia kaukaista galaksia veloituksetta, mutta toistaiseksi ilmaiseksi pelaaminen on tuonut mukanaan rajoituksia, joiden on katsottu jopa vahingoittavan selkeästi peli-iloa.

Pelin vastaava tuottaja Jeff Hickman onkin nyt ilmoittanut pelin virallisessa blogissa, että pelaajien huoli tilanteesta on otettu huomioon. Hickman vakuuttelee viestissään, että kehittäjät kuuntelevat kyllä jatkuvasti yhteisönsä antamaa palautetta ja ovat valmiita jopa toimimaan tarvittaessa.

Pelin viimeisimmissä päivityksissä BioWare onkin ryhtynyt jo hiomistoimiin peli-ilon parantamiseksi. Paikkauksia on tehty nyt erityisesti pikavalikkoihin, joihin ilmaispelaajat voivat nykyään asettaa nopeasti saataville kaksi kykyä tai vaihtoehtoisesti neljä, mikäli pelaaja on joskus aikaisemmin maksanut The Old Republicista. Mikäli valikkoa on laajentanut aikaisemmin oikealla rahalla, antaa BioWare ostoksesta rahat takaisin.

Palautetta muutoksista ja The Old Republicin nykytilasta kehittäjille voi laittaa menemään esimerkiksi pelin foorumeilla ja sosiaalisessa mediassa.

Erot erilaisten pelaajien välillä voi tarkastaa tästä. Parhaillaan täysin ilmaiseksi pelaavat seikkailijat joutuvat muun muassa odottamaan tasoon 15 asti juoksukykyä, maksavat kaupoissa tuotteista enemmän ja keräävät tasoja normaalia hitaammin.

Lähde: SWToR.com