Äskettäin ilmestynyt Aliens: Colonial Marines sai kriitikoilta todella nihkeän vastaanoton, mutta se ei ole Gearboxia pelin kehityksessä avustaneen TimeGate-studion ainoa ongelma. Studion pomo Adel Chavelehin mukaan arviolta 25 pelinkehittäjää irtisanotaan yhtiöstä.
”Tämä ei ole ikinä helppoa. Joudumme vaikeiden valintojen äärelle ja haluamme avustaa lähteviä työntekijöitä kaikilla mahdollisilla tavoilla. TimeGate valmistautuu tulevan konsolisukupolven tuloon muuttamalla bisnesstrategioitaan”, Chaveleh toteaa.
Ennen Colonial Marinesia TimeGate työskenteli mm. F.E.A.R.-räiskinnän laajennusten kanssa, mutta niidenkin kanssa oli ongelmia. Kun F.E.A.R.-sarjan aloittanut Monolith teki kakkososaa, se päätti, etteivät laajennusten tarinat kuulu viralliseen tarinajatkumoon.
Lähde: Gamespot, Gameinformer