16-vuotias toimintaroolipeli Zwei!! pelittää pian ensimmäistä kertaa englanniksi

Nihon Falcomin alunperin 2000-luvun alussa tehty Zwei!!-toimintaroolipeli on päivätty nyt länttäkin varten.

14.1.2018 01:08

Länsimaita 16 vuotta vältellyt toimintaroolipeli Zwei!! ei enää pitkään elä ilman virallista englanninkielistä versiota. Tammikuun 24. päivä XSEED Games tuo pelin Steamin ja GOGin kautta Eurooppaan sekä Amerikkaan Zwei: The Arges Adventuresina.

Hintaa The Arges Adventuresista pyydetään 20 euroa ja sitä on päivitetty samalla kevyesti nykypäivään. Sen lisäksi, että sen pitäisi toimia vaivatta tämän päivän tietokoneilla, on sen käyttöliittymää hiottu, ohjaintukea modernisoitu ja tukeepa se laajakuvankin käyttöä.

Zwei: The Arges Adventures on ensimmäinen osa kaksiosaista Zwei-sarjaa. Sen toinen toinen osa tuotiin itse asiassa länteen viime vuonna Zwei: The Ilvard Insurrectionina. Molemmat pelit on on kehittäny Ys– ja The Legend of Heroes -pelejä tekevä Nihon Falcom.

YouTube video