Wii on ottanut tämän sukupolven haltuunsa. Xbox 360:n ja PlayStation 3:n reilusti jälkeensä jättänyt konsoli tuli markkinoiden halvimpana vaihtoehtona kauppoihin vuonna 2006, mutta sen hintaa ei sen koommin ole laskettu, ja nykyisin esimerkiksi Xbox 360:n saa jo Wiitä halvemmalla. Hintaa ei ole laskettu, sillä Wii on menestynyt erinomaisesti hinnastaan riippumatta.
Tänä vuonna Wiin myynti on notkahtanut hieman Japanissa. Keväällä PS3 meni useina viikkoina Wiin edelle myyntitilastoissa. Nyt kilpailijat ovat alkaneet saavuttaa Wiitä myös Yhdysvalloissa. Elokuun myyntilukujen mukaan Wiillä on vielä suhteellisen turvallinen pesäero Xbox 360:een ja PS3:een, mutta esimerkiksi syyskuun osalta tilanne voi olla toinen, kun PS3:sta julkaistiin uusi malli, jonka lisäksi myös koneen hintaa pudotettiin 299 dollariin.
Niinpä nyt alalla liikkuvatkin jo huhut Wiin hinnanpudotuksesta. Walmartin mainoksen mukaan Wiin hinta putoaa lokakuussa. Toistaiseksi huhut tai mainokset eivät vielä kerro tarkkoja määriä siitä, miten paljon hinta putoaa. Täytyy myös muistaa, että kyseessä voi olla pelkkä Walmartin oma hinnanpudotus, eikä mikään Nintendon määräämä uusi suositushinta.
Nintendo ei kommentoi asiaa toistaiseksi vielä sanallakaan. Lisää tietoa on kuitenkin luvassa varmasti lähiviikkoina.
Lähde: Kotaku