PS1-ajan dinosauruskauhun klassikko Dino Crisis on nyt julkaisu omana nimikkeenään ja on viimein PS5- ja PS4-pelaajien ostettavissa PlayStation Storesta.
Aiemmin pelaajien keskuudessa heräsi närää siitä, että peli oli saatavilla vain PlayStation Plus Premium -tilauspalvelun kautta. Vaikka Capcomin kehittämän Dino Crisisin voi ladata osana palvelua, käyttäjä menettää pääsyn teokseen, jos hän peruu tilauksensa.
Kun Dino Crisis julkaistiin vain PlayStation Plus Premium -palvelussa, fanit ilmaisivat netissä turhautumisensa Capcomin haluttomuuteen myydä peliä suoraan pelaajille.
Yhä PlayStation Plus Premium -palvelussa saatavilla olevan ja alun perin vuonna 1999 julkaistun dinojännärin voi ostaa nyt myös erikseen 9,95 euron hinnalla.
Syrjäisellä saarella sijaitsevaan nälkäisten dinosaurusten valtaamaan sotilastukikohtaan sijoittuva klassikkoteos on kokenut myös pieniä uudistuksia.
PlayStation Storen versio on renderöity alkuperäistä parempaan tarkkuuteen ja sisältää nyt takaisinkelausmahdollisuuden, pikatallennuksen sekä mukautetut videosuodattimet.
Sarjan luoja Shinji Mikami kertoi äskettäin, että hän oli yllättynyt kuullessaan fanien haluavan lisää Dino Crisis -pelejä.
Lähde: Video Games Chronicle
Lue myös: Gran Turismo 7:n maksuton versio julkaistaan PlayStationeille tämän viikon perjantaina!
Lue myös: Capcom kiusoittelee somessa mahdollisella Dino Crisisin paluulla