Jo riittää lohikäärmeet? Kingdom Come -roolipeli hakee pelaajien hyväksyntää

Kingdom Come: Deliverance on ottanut suunnakseen Kickstarterin. Joukkorahoituksella on tarkoitus todistaa, että kansa haluaa roolipeleiltään muutakin kuin lohikäärmeitä.

22.1.2014 21:58

Ensimmäisen persoonan roolipeli Kingdom Come: Deliverance on ilmaantunut rahoituspalvelu Kickstarteriin. Joulukuun lopulla julkisuudessa viimeksi vahvemmin nähty tekele pyrkii kasaamaan joukkorahoituksen avulla itselleen 300 000 punnan potin todistaakseen rahoittajalleen, että fantasian sijaan enemmän realismiin nojaavalle uuden sukupolven roolipelille olisi maailmalla kysyntää.

Kehittäjä Warhorse Studios kertoo pelin Kickstarter-sivuilla, että haussa oleva summa kattaisi noin kymmenen prosenttia pelin budjetista.

Pelin ohjaaja Daniel Vávran Rock Paper Shotgun -sivustolle antaman haastattelun mukaan Kingdom Come on Kickstarter-kampanjan myötä jakautumassa samalla kolmeen erilliseen episodiin. Näin pyrkimyksenä on saada pelistä nopeasti jo jotain pelaajien käsiin sen sijaan, että se viipyisi kokonaisuudessaan kehityksessä vielä seuraavat kaksi vuotta. Jakautumisesta huolimatta episodeista jo ensimmäisen pitäisi tarjota pelattavaa noin 30 tunniksi ilman, että siitä joutuisi maksamaan täyden pelin hintaan.

1400-luvun Eurooppaan sijoittuva Kingdom Come: Deliverance on tarkoitus saada niin Xbox Onelle, PlayStation 4:lle kuin Windowsille ja OS X:llekin. Sen toiminnasta ja ideoista saa varsin mielenkiintoisen kuvan oheisen videon katsomalla. Pelin Kickstarter-sivulle pääsee klikkaamalla tästä.

Mitä Kickstarter-peleihin noin muuten tulee vuoden 2014:n alun suhteen, on rahoitupalveluun ilmaantunut hiljattain toki pari muutakin kovasti huomiota saanutta nimikettä. Yksi näistä on aiemmin viime vuonna myöskin julkistettu La-Mulana 2, kun taas toinen, To the Death, on muun muassa vanhoista Infinity Wardin ja Sonyn kehittäjistä koostuvan tiimin toimintatuotos.

Lähde: Rock Paper Shotgun