EA viemässä Farmville-kehittäjä Zyngan oikeuteen kopioimisesta – missä menee raja?

Useampaan otteeseen kopioinnista syytetty Zynga on nyt haastettu oikeuteen EA:n toimesta.

4.8.2012 11:13

Electronic Artsilla täyttyi mitta Facebook-peleistä tunnetun Zyngan kanssa. Pelijätti on ilmoittanut haastaneensa yhtiön eilen perjantaina oikeuteen, sillä se näkee Zyngan The Ville -pelin muistuttuvan turhankin paljon EA:n omaa The Sims Social -vastinetta.

– Yhtäläisyydet eivät todellakaan ole vain pinnallisia, EA Maxis -studion pomo Lucy Bradshaw kertoo EA:n nettisivuilla.

– Zyngan suunnitteluvalinnat, animaatiot, visuaaliset järjestelyt sekä hahmojen liikkeet ja toiminnat on otettu suoraan The Sims Socialista. Kopiointi on ollut niinkin kattavaa, ettei asiaan vihkiytymätön voisi juuri erottaa pelejä toisistaan.

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun Zyngaa on syytetty toisten pelistudioiden teosten kopioimisesta. Muun muassa vuoden alussa indie-studio Nimblebit nosti huumorilla kyllästetyn kuvan avulla esille, kuinka paljon Zyngan Dream Heights -peli muistutti pienstudion omaa Tiny Towers -tekelettä.

EA ei yritäkään lähteä sotaan vain puolustaakseen omia oikeuksiaan. Bradshaw’n mukaan pelifirma kykenee varoillaan vastustamaan koko Zyngan kopiontibuumia.

Zynga itse ei näe tehneensä tässä tapauksessa mitään väärää. Sen sijaan se jopa nostaa esiin Gamasutralle tarjoamassaan kommentissaan, ettei EA:kaan ole mikään puhdas pulmunen.

– On valitettavaa, että EA koki tämän olevan asiallinen vastaus pelillemme, mutta se on myös selkeä osoitus siitä, miten vähän he ymmärtävät tekijänoikeuslakia, Zyngan lakiasiainjohtaja Reggie Davis puolusteli. 

– On myös ironista, että EA nosti haasteen hyvin nopeasti sen jälkeen, kun he julkaisivat Zyngan CityVillea huomattavan paljon muistuttavan SimCity Socialin. Oli kuitenkin miten oli, aiomme puolustaa oikeuksiamme niin hyvin kuin vain mahdollista ja tähtäämme voittoon.

Facebook-sovelluksien käyttöä seuraavan AppData-sivuston mukaan The Ville on tällä hetkellä palvelun suosituin sovellus. Tästä huolimatta Zyngan talous ei ole näyttänyt järin vankalta viime aikoina. Yhtiö kärsi menneellä vuosineljänneksellä 23 miljoonan dollarin eli noin 18,5 miljoonan euron tappiot, mikä sai sen osakkekurssin myös romahtamaan noin 40 prosentilla.

The Villen sekä The Sims Socialin yhtäläisyyksiä vertailevaan dokumenttiin pääsee käsiksi tästä. Samainen läpyskä tarjoaa myös katsauksen hieman muihinkin Zyngan peleihin.

Lähde: EA, Gamasutra(1), (2), GiantBomb, AppData